MEZI KOUZLY A JAZZEM

     ALLAN STEWART KONIGSBERG , KTERÝ ZAČAL POZDĚJI POUŽÍVAT JMÉNO WOODY ALLEN , SE NARODIL V BROOKLYNU / NEW YORK /  1. PROSINCE 1935 V ŽIDOVSKÉ RODINĚ JAKO PRVOROZENÝ SYN .  JEHO RODIČE MARTIN A NETTIE PŘEDSTAVOVALI TYPICKÉ MANŽELSTVÍ PRACUJÍCÍ TŘÍDY PRVNÍ GENERACE NAROZENÉ VE SPOJENÝCH STÁTECH PO PŘISTĚHOVALECKÉM BOOMU NA KONCI 19. STOLETÍ .   WOODY BYLO POMĚRNĚ SAMOTÁŘSKÉ A INTROVERTNÍ DĚCKO , PRO KTERÉ SE POSTUPEM ČASU STÁVÁ DRUHÝM DOMOVEM KINOSÁL A KINO NA KTERÉ ON SÁM VZPOMÍNÁ S NEJVĚTŠÍ NOSTALGIÍ , JE BIOGRAF KENT , MÍSTO O NĚMŽ WOODY ALLEN MLUVÍ JAKO  O JEDNOM Z NEJVĚTŠÍCH A NEJVÝZNAMĚJŠÍCH MÍST SVÉHO MLÁDÍ ...  KOLEM ROKU 1951 SE MEZI WOODYHO ZÁLIBY ŘADILY JAK BASEBALL , BOX TAK PŘEDEVŠÍM JAZZ / ALLAN SE SCHÁZEL SE SKUPINOU PŘÁTEL , SPOLEČNĚ POSLOUCHALI DESKY A ČÍM DÁL TÍM VÍCE PROPADALI KOUZLU TRADIČNÍHO JAZZU / ...   NA STŘEDNÍ ŠKOLE V MIDWOODU ZJIŠŤUJE , ŽE V SOBĚ STÁLE NENALEZL ZÁJEM O NI/ STEJNĚ TAK JAKO O ŠKOLU PŘEDEŠLOU A ZÁKLADNÍ K TOMU   ,... TATO INSTITUCE  HO OPĚT   PŘEVÁŽNĚ NUDILA  A JEDINOU VYJÍMKOU BYLY SLOHOVÉ PRÁCE , JEJICHŽ NAIVNÍ A JEDNODUCHÁ TÉMATA VYLEPŠOVAL ORIGINÁLNÍMI NÁPADY , VTIPY A POZNATKY .   DÍKY SVÉ DALŠÍ ZÁLIBĚ , KTEROU BYLO KOUZELNIČENÍ SE NÁŠ HRDINA ROZHODL PRO KARIERU PODVODNÍKA A STAL SE PERFERKTNÍM FALEŠNÝM KARBANÍKEM , KTERÝ ORGANIZOVAL PODVODNÉ PARTIE ...

   " JÁ JSEM NECHTĚL BÝT HUMPREY BOGART A NECHTĚL JSEM BÝT ANI JOHN WAYNE . CHTĚL JSEM BÝT TŘÍDNÍ ŠAŠEK  A TAKY TEN BRÝLATÝ KLUK , KTERÝ NIKDY NEZÍSKÁ ŽÁDNOU DÍVKU , ALE JE ZÁBAVNÝ A VŠICHNI HO BEROU " .

  V SEDMNÁCTI LETECH UŽ JEHO JMÉNO CIRKULOVALO PO RŮZNÝCH REKLAMNÍCH A PR AGENTURÁCH A JEHO VTIPY SE OBJEVOVALY V NOVINOVÝCH SLOUPCÍCH ČÍM DÁL ČASTĚJI .  DONESLO SE TO K TISKOVÉMU AGENTOVI GENEOVI SHEFRINOVI , KTERÝ PROJEVIL O ZÁZRAČNÉHO MLADÍKA ZÁJEM A PŘIJAL JEJ DO AGENTURY , VE KTERÉ PRACOVAL ...  TAK WOODY PO VYUČOVÁNÍ NASEDAL V BROOKLYNU NA METRO A MÍŘIL NA PÁTOU AVENUE NA MANHATTAN , KDE SE NACHÁZELA PRACOVNA DAVIDA ALBERA .  TAM PSAL TŘI HODINY VŠECHNY VTIPY , CO HO NAPADLY A NAKONEC SE DOSTAL NA PADESÁT VTIPŮ DENNĚ  A BRAL ZA TO DVACET DOLARŮ TÝDNĚ ... V ROCE 1955 PODEPISUJE SMLOUVU , KTERÁ MU ZAJIŠŤUJE 175 DOLARŮ TÝDNĚ A VYDÁVÁ SE DO KALIFORNIE , ABY SE TAM PŘIPOJIL K FILMOVÉMU ŠTÁBU DO NOVÉHO PROGRAMU , PRO KTERÝ HLEDALI NOVÉ SCENARISTY . JEHO MLÁDÍ / BYLO MU POUHÝCH DEVATENÁCT / A ORIGINALITA NAPSANÉHO MATERIÁLU ROZHODLY A BYL VYBRÁN . 

  "LOS" - TENTO VTIP JE UKÁZKOU Z WOODYHO KABARETNÍHO REPERTOÁRU , JE TO KLASIKA Z OBDOBÍ , KDY JEHO MONOLOGY BYLY HITEM AMERICKÉHO HUMORU 20. STOLETÍ :

  " BYL JSEM NA LOVU NA SEVERU STÁTU NEW YORK A ZABIL JSEM LOSA .  UVÁŽU SI HO NA NÁRAZNÍK AUTA A VRACÍM SE DOMŮ PO DÁLNICI NA WEST SIDE .  NEVŠIML JSEM SI , ŽE KULKA TO ZVÍŘE NEZABILA , ALE JENOM ŠKRÁBLA NA HLAVĚ A LOS ZTRATIL VĚDOMÍ .  TAKŽE SI JEDU TUNELEM HOLLAND A LOS PŘIJDE K SOBĚ .  A TAK TEDA VEZU ŽIVÉHO LOSA NA NÁRAZNÍKU A TEN LOS NA MNE ZAČNE KÝVAT .  A VE STÁTĚ NEW YORK EXISTUJE ZÁKON , KTERÝ ZAKAZUJE VÉZT NA NÁRAZNÍKU ŽIVÉHO LOSA V ÚTERÝ , VE ČTVRTEK A V SOBOTU . ZACHVÁTÍ MĚ PANIKA...   A NĚCO MĚ NAPADNE .  JEDNI ZNÁMÍ POŘÁDAJÍ MAŠKARNÍ VEČÍREK , PŮJDU TAM A VEZMU LOSA S SEBOU .  NECHÁM HO TRČET NA OSLAVĚ A NEBUDE TO PAK MOJE ZODPOVĚDNOST .   TAKŽE JDU NA TEN VEČÍREK .  ZVONÍM .  LOS JDE SE MNOU . POVÍDÁM : " AHOJ " , PŘEDSTAVÍM HO ŠALAMOUNOVÝM A JDEME DÁL . LOS SE VMÍSÍ MEZI OSTATNÍ ... UDĚLAL TO MOC DOBŘE ...  ZAPADNUL .  JEDEN CHLÁPEK SE MU SNAŽIL HODINU A PŮL PRODAT POJIŠTĚNÍ .  BIJE DVANÁCT , UDĚLUJÍ SE CENY ZA NEJLEPŠÍ PŘEVLEKY .  PRVNÍ CENA PRO ...  BERKOWITZOVY ,  DVOJICI PŘEVLEČENOU ZA LOSY .  LOS DOSTANE DRUHOU CENU .  LOS JE ROZZUŘENÝ !  BOJUJÍ TĚLO NA TĚLO S BERKOWITZOWÝMI V OBÝVÁKU .  TLUČOU SE , AŽ ZTRATÍ VĚDOMÍ .  TO JE MOJE PŘÍLEŽITOST . POPADNU LOSA , PŘIVÁŽU HO NA NÁRAZNÍK A VRACÍM SE DO LESA .  ALE POPADNUL JSEM BERKOWITZOVY .  TAKŽE JEDU S TĚMITO MANŽELI NA NÁRAZNÍKU ...  A EXISTUJE ZÁKON , KTERÝ TO ZAKAZUJE V ÚTERÝ , VE ČTVRTEK A HLAVNĚ V SOBOTU .   DALŠÍHO RÁNA SE BERKOWITZOVI PROBOUZEJÍ V LESE , PŘEVLEČENÍ ZA LOSY . PANA BERKOWITZE STŘELÍ A VYSTAVÍ V NEWYORSKÉM ATHLETIC CLUBU "  ...

  FILMOGRAFIE ... " DĚLAT FILM JE VELKÝ BOJ .  ALE FAKT , ŽE JE TO BOJ , MI POMÁHÁ . RADĚJI BOJUJI S FILMY NEŽ PROTI JINÝM VĚCEM "

 1972 - / VŠECHNO , CO JSTE KDY CHTĚLI VĚDĚT O SEXU ( ALE BÁLI JSTE SE ZEPTAT ) / - EVERYTHING YOU ALWAYS WANTED TO KNOW ABOUT SEX , BUT YOU WERE AFRAID TO ASK .  -   FILM JE ROZDĚLEN NA SEDM ČÁSTÍ :

1. JSOU AFRODIZIAKA ÚČINNÁ ? / DO APHRODISIACS WORK ? /  -  DVORNÍ ŠAŠEK CHCE ZÍSKAT SEXUÁLNÍ PŘÍZEŇ KRÁLOVNY A LSTIVĚ JÍ DÁ VYPÍT SILNÉ AFRODIZIAKUM . KRÁLOVNA MÁ NA SOBĚ ALE PÁS CUDNOSTI , A ZATÍMCO SE JÍ HO ŠAŠEK SNAŽÍ SUNDAT , PŘISTIHNE JE KRÁL . 

2. CO JE TO SODOMIE ? - / WHAT IS A SODOMY ? / DOKTOR ROSS OŠETŘUJE OVCI , DO NÍŽ JE ZAMILOVÁN JEJÍ MAJITEL , ARMÉNSKÝ PASTÝŘ .  ALE DOKTOR SE DO ZVÍŘETE TAKÉ HLUBOCE ZAMILUJE A NÁSLEDNĚ PŘIJDE O PRÁCI I O RODINU .

3. PROČ MAJÍ NĚKTERÉ ŽENY POTÍŽE DOSÁHNOUT ORGASMU ? / WHY DO SOME WOMAN HAVE TROUBLE REACHING AN ORGASM ? /  - GINA JE FRIGIDNÍ ŽENA , KTERÁ SI DOKÁŽE UŽÍVA SEXU POUZE NA VEŘEJNÝCH MÍSTECH A KDYŽ SI MYSLÍ , ŽE JI MOHOU OBJEVIT . JEJÍ MANŽEL FABRIZIO SNÁŠÍ  KOMICKÉ NÁSLEDKY TÉTO SEXUÁLNÍ DYSFUNKCE.

4. JSOU TRAVESTITÉ HOMOSEXUÁLOVÉ ? / ARE TRAVESTIS HOMOSEXUALS ? /  - SAM SE RÁD OBLÉKÁ JAKO ŽENA . JEDNOHO DNE JDE SE SVOU ŽENOU NA NÁVŠTĚVU K PŘÁTELŮM . KDYŽ SE SCHOVÁ DO LOŽNICE HOSTITELKY , OBLEČE SI JEJÍ ŠATY A VYJDE PŘEVLEČEN NA ULICI , ZAČNE SE ODVÍJET TRAGÉDIE .

5. CO JE TO , KDYŽ SE ŘEKNE SEXUÁLNÍ ZVRHLÍK ? - / WHAT ARE SEX PERVERTS ? / - TELEVIZNÍ SOUTĚŽ ZALOŽENÁ NA OTÁZCE " JAKÁ JE MÁ NEŘEST " ?

6. JSOU VÝSLEDKY VÝZKUKU V OBLASTI SEXU PŘESNÉ ? - / ARE THE FINDINGS OF DOCTORS AND CLINICS WHO DO SEXUAL RESEARCH AND EXPERIMENTS ACCURATE ? / - BIOLOG VICTOR DOPROVÁZÍ JEDNU NOVINÁŘKU NA HRAD DOKTORA BERNARDA  ,  JE TO ŠÍLENÝ VĚDEC , KTERÝ PROVÁDÍ PODIVNÉ SEXUÁLNÍ EXPERIMENTY A ZKOUŠÍ Z NOVINÁŘKY UDĚLAT POKUSNÉHO KRÁLÍKA.

7. CO SE DĚJE PŘI EJAKULACI ? - / WHAT HAPPENS DURING EJACULATION ? / - FANTASTICKÁ A FANTAZIJNÍ REPRODUKCE TOHO , JAK DOCHÁZÍ KE KOITU Z POHLEDU RŮZNÝCH ZÚČASTNĚNÝCH ELEMENTŮ - VNITŘNÍ POHLED NA POHLAVNÍ ORGÁNY , KDE NAPŘ.  SPERMIE ZASTOUPENÉ HERCI NASEDAJÍ DO VRTULNÍKU ABY SE PŘIPRAVILI NA VÝSADEK .

1973 - SPÁČ / SLEEPER / :

 MILES MONROE JE SPOLUMAJITELEM MAKROBIOTICKÉ RESTAURACE , KTERÝ PODSTOUPÍ JEDNODUCHOU CHIRURGICKOU OPERACI ,  ALE CHIRURUGOVÉ HO NECHAJÍ VE STAVU HIBERNACE A PROBUDÍ HO AŽ ZA 200 LET .  OCITNE SE V ROCE 2173 , VE SPOLEČNOSTI DESTABILIZOVANÉ DIKTATUROU .  LÉKAŘI JSOU OBVINĚNI Z PŘÍPRAVY KOMPLOTU PROTI ŠÉFOVI VŠEMOCNÉMU A JSOU ZATČENI .  MILES MUSÍ UPRCHNOUT V PŘEVLEKU DOMÁCÍHO ROBOTA A VSTOUPÍ DO SLUŽEB BÁSNÍŘKY LUNY SCHLOSSEROVÉ DO NÍŽ SE BEZNADĚJNĚ ZAMILUJE .  OBA SE PŘIPOJÍ K REBELŮM , ABY SE POKUSILI ZNIČIT ZBYTEK " ŠÉFA VŠEMOCNÉHO " V PODOBĚ OBROVSKÉHO NOSU . -  JE TO DOSUD JEDINÝ FILM , PRO KTERÝ SLOŽIL WOODY ALLEN HUDBU V JAZZOVÉM RYTMU A INTERPRETOVAL JI SE  SVOU VLASTNÍ KAPELOU  THE NEW ORLEANS FUNERAL RAGTIME ORCHESTRA A S MARSHALLEM BRICKMANEM HRAJÍCÍM NA BENDŽO .

1975 - LÁSKA A SMRT / LOVE AND DEATH / :

RUSKO BĚHEM INVAZE NAPOLEONOVÝCH VOJSK .  ZBABĚLEC A SNÍLEK BORIS GRUSHENKO JE TAJNĚ ZAMILOVÁN DO SVÉ NESTÁLÉ SESTŘENICE SONJI VOLONSKÉ .  ONA DÁVÁ PŘEDNOST BORISOVU BRATRU IVANOVI A CHCE SI HO VZÍT , ALE KDYŽ SE JEJÍ PLÁNY NEVYPLNÍ , VEZME SI NA TRUC STARÉHO BOHATÉHO OBHODNÍKA S HERYNKY .  ZAČÍNÁ VÁLKA S FRANCIÍ A PŘESTOŽE JE BORIS NEDUŽIVÝ PACIFISTA , RODINA HO DONUTÍ VSTOUPIT DO CARSKÉHO VOJSKA . ŘÍZENÍM OSUDU / USNE UVNITŘ KANONU / SE Z NĚJ STANE VÁLEČNÝ HRDINA A VRÁTÍ SE DO VESNICE , KDE NAJDE OVDOVĚLOU SONJU .  VEZMOU SE , ALE MOSKVA PADNE DO RUKOU FRANCOUZSKÝCH VOJSK A BORIS A SONJA OSNUJÍ PLÁN NA ZAVRAŽDĚNÍ NAPOLEONA .

 V ALLENOVĚ FILMOGRAFII NAJDEME MNOHO ODKAZŮ NA SMRT A NA NEŠTĚSTÍ , JAKÉ MŮŽE PŘIVODIT OČEKÁVÁNÍ SMRTI , KDYŽ JE ČLOVĚK ODSOUZEN NA SMRT , NEBO KDYŽ SI SMRTKA SPLETE DVEŘE .  -  OSTATNĚ SÁM BORIS , ZAHRANÝ  SAMOTNÝM WOODY ALLENEM ŘÍKÁ : " KONEC KONCŮ , JSOU HORŠÍ VĚCI NEŽ SMRT .  CHCI ŘÍCT , ŽE ...  JEST- LI JSTE STRÁVILI VEČER S POJIŠŤOVÁKEM , VÍTE PŘESNĚ , CO MYSLÍM .  MYSLÍM , ŽE KLÍČEM JE NEMYSLET NA SMRT JAKO NA KONEC VŠEHO , ALE SPÍŠ JAKO NA OPRAVDU EFEKTIVNÍ ZPŮSOB SNÍŽENÍ VÝDAJŮ " ...

jaryjredmanmusic