ct24.ceskatelevize.cz/veda/3417490-himalajske-ledovce-taji-stale-rychleji-ohrozuje-zasobovani-vodou-milionu-lidi-v-asii
 

V posledních desetiletích himálajské ledovce ztrácejí led desetkrát rychleji než v minulosti. Vědci z univerzity v Leedsu to prozkoumali za dobu sedmi set let. Tato studie ukazuje, že himálajské ledovce se zmenšují mnohem rychleji než ledovce v jiných částech světa, tempo úbytku vědci označují za „výjimečné“.

V práci, která vyšla v odborném časopise Scientific Reports, rekonstruovali autoři rozlohu téměř patnácti tisíc himálajských ledovců od doby takzvané malé doby ledové, tedy od středověku. Vědci spočítali, že ledovce od té doby ztratily přibližně 40 procent své plochy, z maximálních 28 tisíc kilometrů čtverečních na dnešních přibližně 19 600 kilometrů čtverečních.

Během tohoto období také ztratily 390 až 586 kilometrů krychlových ledu, což odpovídá množství ledu, které se dnes nachází ve středoevropských Alpách, na Kavkaze a ve Skandinávii dohromady. Podle výpočtů týmu voda uvolněná táním zvýšila hladinu moří na celém světě o 0,92 až 1,38 milimetrů. Zásadní ale je, že se tempo tání rychle zvyšuje.

Hlavní autor článku Jonathan Carrivick uvedl: „Hora Lobuche je v současnosti nejrozsáhlejším geologickým nalezištěm na světě. Naše výsledky jasně ukazují, že led z himálajských ledovců teď ubývá rychlostí, která je nejméně desetkrát vyšší než průměrná rychlost v minulých staletích. Toto zrychlení tempa úbytku se objevilo teprve v posledních několika desetiletích a souvisí se změnou klimatu způsobenou člověkem.“

 

STORIES BY JARYJ 
JARYJ REDMAN CERVENKA 




jaryjredmanmusic