ct24.ceskatelevize.cz/tema/527938-golfsky-proud
 

Klimatologové popsali varovné příznaky kolapsu Golfského proudu. Mohlo by k tomu dojít už v průběhu desítek let a šlo by o zásadní bod zvratu v klimatu planety. Výzkum odhalil „téměř úplnou ztrátu stability za poslední století“ u Golfského proudu, který vědci odborně nazývají Atlantická meridionální cirkulace (AMOC). Proudy jsou už nyní nejpomalejší za posledních nejméně 1600 let, ale nová analýza ukazuje, že se možná blíží jejich úplné zastavení.

Taková událost by měla katastrofální následky po celém světě, protože by vážně narušila cyklus srážek, na nichž je závislá produkce potravin pro miliardy lidí v Indii, Jižní Americe a západní Africe. Současně by to podle modelů zvýšilo pravděpodobnost silných bouří v Evropě – také by to na tomto kontinentu vedlo k poklesu teplot.

Dopad by se ale projevil i v Novém světě: došlo by ke zvýšení hladiny moře na východě USA a ohrozilo by to amazonské deštné pralesy a antarktický ledový příkrov.

Složitost systému AMOC a nejistota ohledně úrovně budoucího globálního oteplování prozatím znemožňují předpovědět přesněji, kdy by k případnému kolapsu mohlo dojít – předpovědi se v tom značně liší. Může to být v horizontu jednoho či dvou desetiletí, ale také to může trvat ještě celá staletí. Podle autorů studie by ale byl dopad natolik kolosální, že ke kolapsu Golfského proudu nesmí nikdy dojít.

Známky destabilizace, které jsou viditelné již nyní, jsou něčím, co bych nečekal a co považuji za děsivé,“ řekl Niklas Boers z Postupimského institutu pro výzkum dopadů klimatu v Německu, který výzkum vedl. „Je to něco, co prostě nesmíme dopustit,“ dodal.

Podle něj není jasné, jaká úroveň koncentrace skleníkových plynů v atmosféře by vedla k úplnému kolaps AMOCu. „Takže jediné, co musíme udělat, je udržet emise na co nejnižší úrovni. Pravděpodobnost, že dojde k této mimořádně závažné události, se zvyšuje s každým gramem CO2, který vypustíme do atmosféry,“ varoval.

 

STORIES BY JARYJ 
JARYJ REDMAN CERVENKA 
jaryjredmanmusic