Francis Vincent Zappa (21. prosince 1940 Baltimore, Maryland, USA4. prosince 1993 Laurel Canyon, Kalifornie, USA) byl americký kytarista, zpěvák a hudební skladatel, jeden z velkých experimentátorů v dějinách rockové hudby.

Norsko, 1977
 

Osobní život

Jeho otcem byl Vincent Zappa (povoláním chemik) a matkou Rose Marie Colimore. Frank byl ženatý s Kay Sherman (19601964) a s Gail Sloatman, se kterou měl čtyři děti s neobvyklými jmény – synové Dweezil a Ahmet Emuukha Rodan, dcery Moon Unit a Diva Thin Muffin Pigeen.

Kariéra

Svou první kapelu Blackouts založil na střední škole v Lancasteru v Kalifornii, v té době ještě sám hrál na bicí. Pod dojmem nahrávky Edgarda Varèseho začal komponovat krátké skladby. K jeho dalším oblíbeným klasickým skladatelům patřili Igor Stravinskij a český skladatel mikrotonální hudby Alois Hába. S kamarádem Donem Van Vlietem (později znám jako Captain Beefheart) hltali rhythm and bluesové nahrávky. Opustil vysokou školu, která jej podle jeho vlastních slov nemohla již nic naučit, a začal se věnovat psaní hudby k filmům a reklamě. Pokoušel se natáčet i experimentální filmy. Za honorář za hudbu k filmu „Run Home Slow“ si zakoupil nahrávací studio v Cucamonze, které nazval Studio Z. Založil kapelu Giants, přímého předchůdce skupiny Mothers of Invention. Roku 1966 s nimi vydává úspěšné dvojalbum Freak Out!, které jej postavilo do čela experimentálního rocku a otevřelo cesty novým formám rockové hudby, psychedelie a spojení rocku s vážnou hudbou.

Od přelomu 80. a 90. se začal více angažovat v oblasti občanského života – v rozhovorech otevřeně vyjadřoval určitou skepsi ohledně soudobého fungování společnosti, o pozici politiky a médií v hierarchii moci, o cenzuře, kontrole, nečistého svazku vlády a byznysu a souvisejících tématech, na která i skládal některé ze svých písní. Proti cenzuře v hudbě vystupoval velmi aktivně.

Smrt

Frank Zappa zemřel 4. prosince 1993 na rakovinu prostaty. Je pohřben v neoznačeném hrobě na Westwood Village Memorial Park Cemetery ve Westwoodu v kalifornském Los Angeles.

Zajímavosti

  • Krátce po roce 1989 zavítal do ČSFR na pozvání Václava Havla, aby zde působil jako vládní konzultant na obchod, kulturní záležitosti a turismus. Zappa nabídku s nadšením přijal a začal se setkávat se zástupci korporací zamýšlejících investovat v Československu. Po několika týdnech však americká administrativa vyvinula tlak na jeho odvolání, a tak Havel ze Zappy udělal kulturního atašé.[1]
  • Havel byl Zappův dlouhodobý fanoušek.
  • Skupina Plastic People of the Universe se takto pojmenovala podle Zappovy písně Plastic People z roku 1968.
  • Po Zappovi je pojmenována planetka 3834 Zappafrank.
  • "Problémem nejsou drogy, nýbrž lidé, kteří v nich vidí povolenku chovat se jak kreténi." - Frank Zappa

     

 

jaryjredmanmusic